UYGUR TÜRKLERİNE GEREDE BELEDİYESİ EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Orjinal Resim

      İstanbul’dan, Ankara’ya Çin zulmünü duyurmak için yürüyüş yapan 35 kişilik Uygur Türkleri Gerede Belediyesi tarafından ilçemizde ağırlandı. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve beraberindeki heyet, ilçemize gelen ekip ile beraber zulüm hakkında sohbet gerçekleştirdi. Sohbetin ardından Gerede Belediyesi tarafından 35 kişilik ekibe yemek ikram edilirken, ekip yatsı namazının ardından Gerede Belediyesi  ev sahipliğinde Gerede Otelde konakladılar. Ekip geceyi ilçemizde geçirdikten sonra Ankara’ya yürümeye devam etti.

     İlçemize gelen ekip adına konuşan Ali Ekber Muhammed ; ‘’1949’dan beri Çin komunistleri bizim ülkemize girdikten sonra zulüm siyasetleri uygulanıyor. 60 seneden beri her çeşit zulümler uygulandı, dini eğitim alanları terörist diyerek tutukladılar ve hapise attılar.Bu zulüm adım adım yayıldı bunun sonucunda mescidleri kapattılar, dini kitapları yaktılar. Biz Doğu Türkistan’da ki yaşanan zulümleri çeşitli yollarla anlatmamıza rağmen Dünya buna sessiz kaldı. Zulümler önceden de vardı, her çeşit zulüm devam etti, 2014 yılında Dünya sessiz kaldığı için zulümler artarak soykırıma çevrildi.21.Yüzyılda yaşıyoruz, Doğu Türkistan’da 2014’den beri soykırım yaşanıyor. Biz elimizden geldiği kadar bu zulmü Dünya’ya duyurmaya çalışıyoruz, ancak dünya bize kulak tıkadığı için bu zulme inanmıyor. Doğu Türkistan’lılar olarak dünyada bu zulme karşı ne yapsak biz suçlu, Çin haklı gösterildi.Türkiye’de İstanbul’dan Ankara’ya yaptığımız yürüyüş ile herkese bu zulmü anlatarak neler yaşadığımızı dile getirmeye çalışıyoruz ve hem Türk halkının, hem Dünya’nın bizim yanımızda olmalarını istiyoruz.Biz Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin kötü olmasını istemiyoruz, ama Türkiye hükümetinden Çin’e karşı bu zulme dur demelerini istiyoruz.3 seneden bu yana akrabalarımız ile görüşemiyoruz, babam hayatta mı erkek kardeşim nerede hiç haberim yok, akrabalarımız ile iletişimimiz yok.Bizler bu olayların Allah’ın imtihanı olduğunu düşünüyoruz.15 gündür yollardayız geçtiğimiz yollarda herkes bizlere yardımcı oldu, Türkiye’de yalnız olmadığımızı bizlere hissettirdiler.Soykırımın kelime anlamını herkes biliyor ama Dünya bu soykırıma sessiz kalıyor. Gerede Belediyesi’ne , Belediye Başkanı Mustafa Allar,’ a ve tüm Gerede’lilere bizlerle ilgilendikleri ve bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

                                                                           'Doğu Türkistan'da zulüm son bulsun'

      Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise yaptığı açıklamada; "Biz de Türk'üz biz de Müslümanız, onların dertlerine derman olmak, çileleriyle çilelenmek Türklerin vazifesi olmuştur. Bu insanlık, dini ve milli bir vazifedir.Bu zulmün en kısa zamanda son bulmasını diliyoruz." şeklinde konuştu.

 |  Paylaş  | 
l Fotoğraflar
 
Yazılım K7