GEREDE BELEDİYESİ AŞEVİ SICAK AŞ ULAŞTIRMAYA DEVAM EDİYOR
Orjinal Resim

     Hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini buluşturan Gerede Belediyesi 19 yıldır sıcak aş dağıtımı yapmaya devam ediyor. Hayırseverlerin destekleri ile alınan malzemeler Belediye Aşevinde hijyenik ve titizlikle pişirilerek dağıtılıyor ve bu sıcak aştan şuanda günlük 660 aile, ortalama 3000 kişi yararlanıyor. Din, Dil, Irk ayrımı gözetmeksizin 445 Türk aile, 140 Suriyeli aile, 16 Afgan, Türki Cumhuriyetlerden gelen 5, İlçede bulunan üniversite öğrencilerinden evlerde ikamet eden 25 öğrenci evinin yararlandığı aşevi tam kapasite çalışıyor.

     Saat 15.00’da başlayan dağıtım 18.00 sularında sona eriyor. 660 ailenin yararlandığı sıcak aş kampanyasında ihtiyaç sahipleri, aileleriyle birlikte evde iftar ve sahur yapmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Menünün Gerede Belediyesi Yemekhanesi aşçıları tarafından hazırlanarak Ramazan ayından önce liste çıkartılarak hayırseverlere sunulduğu bildirildi. Hayırseverlerin belirlediği alışveriş yerinden yine yemekhane aşçıları tarafından alımlar yapılıyor. 1 günlük menüde ortalama 2300 Ekmek 250 Kg Et, 110 Kg Pirinç ve diğer malzemelerin kullanıldığı belirtildi. Bu malzemeler alındıktan sonra Aş Evi Mutfağında hijyenik ortamda pişirilen yemekler yine Aş Evine gelen ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Toplam 4 ana  menüde Tas Kebabı, Sebzeli Kebap, Etli Kuru Fasulye, Etli Nohut, Mercimek Çorbası veya Şehriye Çorbası ve Pilav çıkarken yanında yoğurt ve benzeri ikramlarda yapılıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların ise yüzü gülmeye devam ediyor.

                                                               Belediye Başkanı Mustafa Allar Aşevini ziyaret etti.

     Belediye Başkanı Mustafa Allar aşevinde yemek dağıtımı esnasında vatandaşlarla bir araya gelerek. Bir ihtiyaçları olup olmadığını, yemeklerden ve personelden herhangi bir şikâyetlerinin olup olmadığını sordu. Aşevinde sırada bekleyen vatandaşlar “Size ve hayırseverlere her gün dua ediyoruz. Devletimiz ve Belediyemiz var olsun. Hayırsever zenginlerimiz Allah hayırlarını kabul etsin diye dua ediyoruz” dediler. Buradaki uygulamadan, yemeklerden, personelden herhangi bir şikâyetlerinin olmadığını belirten vatandaşlar Belediye Başkanı Mustafa Allar’a teşekkür ettiler.

                                                                        “Ramazan Süresince 90.000 kişi yararlandı”

     Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada; "Gerede Belediyesi olarak her hizmeti halkımıza sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gerede ve Gerede Halkı her şeyin en güzeline ve en iyisine layık. İnsanlarımıza Ramazan öncesi verdiğimiz sefer tasları ile geliyorlar yemeklerini alıyorlar ve iftarlarını evde yapıyorlar. Şuanda günlük 660 ailemizin faydalandığı sıcak aş dağıtımından ortalama olarak 3000 kişi yararlanıyor. İlçemizde yaşayan Türkmen, Suriyeli, Afgan, Türki Cumhuriyetlerden gelen soydaşlarımızda bu imkandan yararlanıyor. Savaş ve benzeri sebeplerle vatanlarından hicret etmek zorundan insanları da unutmamak ve yadırgamamak gerekiyor. Bu manada Gerede Halkımız paylaşımcı, yardımsever, misafirperver bir halk. Allah hepsinden razı olsun. Kendi insanımızla beraber ihtiyaç sahibi kim olursa olsun yardım etmekle mükellefiz. Bizim medeniyetimizin temeli buna dayanır. Bizim medeniyetimiz insanlara dinin nedir, milliyetin nedir diye sormayı ayıp karşılar. “Aç mısın, ihtiyacın nedir? Bu soruyu sorar. Osmanlı eğer 600 yıl dünyaya hükmettiyse bu sadece kılıçla olmamıştır. Bizde onların torunları olarak paylaşmanın, kardeşliğin gereğini yapıyoruz. Manevi duyguların yoğunlaştığı bu mübarek ayda ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinde tebessüm oluşturabiliyorsak ne mutlu bize. Bu vesile ile masrafları karşılayan hayırseverlerimize ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ediyorum" dedi.

 |  Paylaş  | 
l Fotoğraflar
 
Yazılım K7