15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ YAPILDI
Orjinal Resim

15 Temmuz 2016 yılında gerçekleştirilen hain kalkışmada şehit olan vatandaşlarımızı anmak, Devletin bekasının önemine vurgu yapmak üzere Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 3. sü düzenlendi.

Tüm ülke genelinde olduğu gibi Gerede’de de Perşembe günü başlayan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, 15 Temmuz Pazartesi Günü Şehit kabirlerinin ziyareti ile devam etti. Program sonrasında ise Yeni Camii’de Mevlidi Şerif okundu ve daha sonrasında pilav ikramında bulunuldu.

Akşam programında ise Gerede Cumhuriyet Meydanı’nda, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı başladı. Programa Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Belediye Başkanı Mustafa Allar, Şehit Yakınları, Gaziler ve yakınları, Daire Amirleri, Siyasi Partilerin Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, binlerce vatandaş katıldı ve akabinde büyük Türk Bayrağı eşliğinde 15 Temmuz kutlu yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş Korteji Gerede Cumhuriyet Meydanından, İmam Hatip Lisesi ve dönüşü olmak üzere yaklaşık 5 km uzunluğunda idi. Halk hep bir ağızdan “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları attı. Tekbirlerle tamamlanan yürüyüş görülmeye değerdi. Akabinde Saygı Duruşundan sonra İstiklal Marşı hep bir ağızdan okundu. Devamında Kuran-ı Kerim Tilaveti ve ilahiler okundu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının hazırladığı 15 Temmuz günü ile ilgili kısa film izlendi. Öğrencilerimiz tarafından günün önemini belirten şiirler okundu ve 00.13 de okunan salaların ardından Gerede’li  öğrencilerimizden oluşan Grup 15 Temmuz konseri dinleyicileri mest etti. Soğuk ve yağışlı havaya rağmen Geredeliler Meydanı terk etmedi. Esentepe Aşçılık Lisesi tarafından çorba ikram edildi.

Geredeli 15 Temmuz Gazisi Kazım Çakır’ın kızı Büşra Çakır, 15 Temmuz’da yaşadıklarını anlatarak meydanı dolduran binlerce Gerede’liyi gözyaşlarına boğdu. Büşra Çakır, 15 Temmuz 2016’da yaşadığı acı ve hüzün dolu anılarında gazi olan babası sanarak 15 Temmuz şehidine sarıldığı anı ve O’nun da bir baba olduğunu ve hissettiklerini anlattığı zaman katılımcılar gözyaşlarına hâkim olamadı.

                 Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar konuşmasına şiir ile başladı;

Biz, kısık sesleriz... Minareleri,

Sen, ezansız bırakma Allahım! dizeleriyle başladı.

Şiir sonrası yaptığı konuşmasında ;

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinliklerinin 3. sünü Gerçekleştirmenin mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz. Üzerinde yaşadığımız vatan sadece bir toprak parçasından ibaret değildir. Ecdat diyarıdır. Şehitler emanetidir. Geleceğe sağlam adımlarla yürümek için bağrına yaslandığımız, uğruna canımızı verdiğimiz topraktır vatan. Bizler tarih boyunca vatanımıza muhabbetle ve sadakatle bağlandık. Mukaddesatımız uğruna gözümüzü kırpmadan şehadete yürüdük. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda fakirlik ve imkânsızlık içinde benzersiz bir varoluş mücadelesi verdik. Fakat hiçbir zaman geri çekilmedik. Feraset, basiret ve sekînetimizle büyük bir felaketin eşiğinden döndük.  Bu ülkede darbeyi gerektiren hangi durum vardı? Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde 2002 yılından beri sayamayacağımız milyarlarca dolar yatırım yapılmadı mı? Ekonomimiz 3.5 kat büyümedi mi? Kişi başı gelirlerimiz 2500-3000 dolardan 10.000 dolar seviyesine gelmedi mi? IMF’den gelecek 3 kuruş paraya sevindiğimiz günlerden IMF’ye borcumuzu kapatıp borç verecek duruma gelmedik mi? Dünya mazlumlarına uzanan elde birinci değil miyiz? Hangi gerekçelerle hain darbe girişiminde bulundular? Marmarayı, Hızlı Trenleri, Havaalanlarını, Üniversiteleri, Stadyumları, Olimpik Yüzme Havuzlarını, Metroları, Tünelleri, Otoyolları, Barajları, Nükleer Santrali, Modern Bölünmüş Yolları, Modern Adliye Sarayları, Milli Silahları, Milli Tankı, Milli Helikopteri, SİHA’yı, Sismik Araştırma Gemilerini, Boğazın Altına Tüp Geçidi, Dev Şehir Hastanelerini, 81 İle Ücretsiz Kanser Tarama Merkezlerini, Tersaneleri, Limanları, Geri Dönüşüm Tesislerini, Dar Gelirliye Konutları yaparsan, dersaneleri kapatırsan, Başörtüsünü de serbest bırakıp, Hz.Muhammed'in (S.A.V) Hayatı'nı ve Kuran-ı Kerim'i seçmeli ders yaparsan işte bu alçaklar bunlara tahammül edemeyerek; Milletimize Devletimize kastettiler. Yüzyıllar boyunca topraklarımızda oluşan ve dini hayatımızı ayakta tutan Anadolu irfanına sahip çıkmaktır. Çocuklarımızı, gelecek nesilleri bu anlayışla yetiştireceğiz. Sözlerime son verirken; Bu Bayrak asla inmeyecek, Bu ezanlar asla dinmeyecek, Bu Vatan asla bölünmeyecek diyor; bir kez daha 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Gazilerimize şifalar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum.” dedi.

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal yaptığı konuşmasında;

“15 Temmuz, vatanımızın bölünmez bütünlüğünün, milletimizin azim ve kararlılığının, milli birlik ve beraberliğinin bütün dünyaya bir kez daha gösterildiği tarihi bir gün, dünya toplumlarına ve devletlerine ders veren bir destandır. Aziz Milletimiz tarih sahnesine çıktığı günden beri hiçbir zaman boyunduruk altına girmemiş, hürriyeti söz konusu olduğunda tüm varlığıyla iradesine sahip çıkmış büyük bir millettir. Tarihimiz bunun şanlı örnekleriyle doludur.  Bundan üç yıl önce Ülkemiz, 15 Temmuz 2016‘da tarihinin en alçak ihanetlerinden birisini yaşamıştır. O günün gecesinde, FETÖ Terör Örgütüne mensup hainler tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi milletimizin demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkması ile  bertaraf edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın çağrısıyla Ömer Halisdemirler, Fatih Kalular gibi meydanlara inerek, devletine, milletine sahip çıkan bu vatanın her köşesinde dimdik duruşlarıyla bu ülkenin geleceğine sahip çıkarak büyük bir iradeyi ortaya koyan milletimiz, darbe yapmaya kalkan hainleri püskürtmüştür.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın vurgu yaptığı gibi; Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bugün tüm prangalarından kurtulmuş bir millet olarak ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmanın 2053, 2071 vizyonlarımızı gerçekleştirmenin mücadelesini vereceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle;  şehitlerimizin hatıralarını yaşatmaya devam edeceğiz. Dostlarımıza güven verip, düşmanlarımıza korku saldığımız bu topraklar üzerinde gözü olanların son ümidini de yok ettiğimiz bu destansı kahramanlık gecesinde, tüm Geredeli hemşehrilerimin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü kutluyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Ve yine Rabbimden mazlumların hamisi ve ümidi olan bu necip millete, geçmişinden daha görkemli bir gelecek nasip etmesini niyaz ediyorum” dedi.

Program İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu’nun duası ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile gece 01.30 sularında sona erdi.

Programdan notlar:

15 Temmuz günü ve akşamı hava gün boyu yağışlıydı. Yağmur 22.00 sularında kesildi. Yağmurlu havaya rağmen meydan da binlerce Geredeli vardı. İzleyiciler soğuk havaya rağmen gece geç saatlere kadar meydandan ayrılmadı. Cumhuriyet Meydanına bir gece öncesinden dev ekran kuruldu. Gün boyu Cumhurbaşkanımızın da katıldığı canlı yayınlar Gerede halkına dev ekrandan izleme imkânı sunuldu. Gerede Belediyesi tarafından saat 20.00’da katılımcılara binlerce Türk Bayrağı hediye edildi. Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın ve Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal’ın konuşmaları büyük alkış aldı.

Soğuk havaya rağmen meydan coşkuluydu. 15 Temmuz şehidi Geredeli Fatih Kalu’nun babası da protokolde yerini alırken gözyaşlarına hakim olamadı. Gerede’de görev yapan İmam Hatipler tarafından Kur’an Ziyafeti verilirken Geredeli öğrencilerden oluşan 15 Temmuz Korosu tarafından Tasavvuf Musikisi Konseri düzenlendi. 15 öğrenci ayrıca 15 Temmuz gününe uygun vatan şiirlerini okuyarak hem kendileri hem de izleyiciler göz yaşlarını tutamadı. Program gece 01.30’da sona erdi.

 |  Paylaş  | 
l Fotoğraflar
 
Yazılım K7